6. júna sa v Záhorskom osvetovom stredisku stretli nadšenci etnológie i gastronómie na besede o knihe Tradičná kuchyňa Záhoria z pera slovenského etnológa Mojmíra Benžu. Na úvod stretnutia zahral Maxík Bartal na heligónke a navodil príjemnú atmosféru. Po príhovore riaditeľky Záhorského osvetového strediska Ľubice Krištofovej, autor knihy priblížil proces spracovania tejto témy a následne dal priestor otázkam návštevníkov. Dozvedeli sme sa tak, že najčastejšími pokrmami na Záhorí boli cestovinové jedlá a omáčky, že už 12-ročné dievčatá miesili cesto na sedem chlebov, keďže sa chlieb piekol raz za týždeň do zásoby alebo že na svadbe sa jedla kohútia polievka a častým svadobným darom bol práve kohút.
Kniha Tradičná kuchyňa Záhoria prehľadne mapuje rôzne aspekty stravovania na Záhorí v období konca 19. storočia a prvej štvrtiny 20. storočia. Ako sám autor uviedol, počas svojho profesijného pôsobenia sa venoval skôr materiálovej kultúre (staviteľstvo, odevy), avšak po odchode do dôchodku a návratu do rodnej Senice začal v roku 2012 spracovávať aj tému stravovania v regióne Záhorie. V knihe sa dočítate, ako v danom období vyzeralo zariadenie kuchyne, aké suroviny sa najčastejšie používali a ako sa jedlá pripravovali. Kniha sa však venuje aj rôznym špecifickým činnostiam – spracovaniu mlieka, vareniu lekváru, zakáľačke, zbieraniu húb či pečeniu vianočných oblátok. Je doplnená o množstvo fotografií z prípravy jedál a tradičného kuchynského vybavenia.
Návštevníci sa počas štvrtkového popoludnia dozvedeli mnoho zaujímavých informácií o strave zo svojho regiónu, pozreli si ukážku dobového kuchynského riadu a mohli aj ochutnať tradičné záhorácke pokrmy.
Mgr. Lucia Danišková Hýrošová
FOTOGRAFIE Z PODUJATIA
autor: TV SEN