HISTÓRIA

PREDSTAVENIE KNIHY "ZUBNÉ LEKÁRSTVO V SENICI A NA ZÁHORÍ"

V stredu 8. júna 2022 sa v historických priestoroch Múzea Senica uskutočnilo predstavenie knihy s názvom „Zubné lekárstvo v Senici a na Záhorí“, spojené s prezentáciou miestnej histórie o zubnom lekárstve. Autorkou publikácie je senická zubná lekárka Jana Gašparová. V úvode kultúrneho podujatia sa prihovorila návštevníkom riaditeľka Záhorského osvetového strediska v Senici Ľubica Krištofová, ktorá oboznámila prítomných...Čítať ďalej »

PREZENTÁCIA KNIHY RENÁTY MATÚŠKOVEJ – „Čarovné povesti slovenské“

Vo štvrtok 19. mája 2022 sa v historických priestoroch Múzea Senica uskutočnila prezentácia knihy pre deti a mládež s názvom „Čarovné povesti slovenské“, spojená s besedou. Autorkou publikácie je Renáta Matúšková, ktorá je nielen učiteľkou detí prvého stupňa základnej školy v Skalici, ale je zároveň aj úspešnou spisovateľkou kníh pre deti. Z tvorby určenej pre deti...Čítať ďalej »

ŽIVOT A DIELO DR. IVANA HORVÁTHA

V nedeľu 1. mája 2022 sa vo výstavných priestoroch Záhorského osvetového strediska v Senici konala spomienková slávnosť venovaná advokátovi, diplomatovi, politikovi, spisovateľovi, vedúcemu skupiny protifašistického odboja v Senici, fotografovi, prvému náčelníkovi Fotoklubu Retina – senickému rodákovi JUDr. Ivanovi Horváthovi. Spomienka sa začala príhovorom zástupcu primátora mesta Senica Filipa Lackoviča, ktorý osobitne vyzdvihol osobnosť Ivana Horvátha...Čítať ďalej »

DEŇ ČERVENÝCH MAKOV 2021

DEŇ ČERVENÝCH MAKOVVo štvrtok 11. novembra 2021 sa pri Pamätníku obetí prvej svetovej vojny na Námestí oslobodenia v Senici konala spomienková slávnosť Deň červených makov, spojená s pietnym aktom kladenia vencov pri príležitosti Dňa vojnových veteránov, ktorého symbolom sa stal červený vlčí mak. Pietna spomienka sa začala pietnym aktom kladenia vencov k Pamätníku obetí prvej svetovej vojny....Čítať ďalej »

RODINA V TRADIČNEJ ĽUDOVEJ KULTÚRE ZÁHORIA - pozvánka

RODINA V TRADIČNEJ ĽUDOVEJ KULTÚRE ZÁHORIA - pozvánkaTrnavský samosprávny kraj – Záhorské múzeum v Skalici a Záhorské osvetové stredisko v Senici Vás srdečne pozývajú na výstavu Rodina v tradičnej ľudovej kultúre Záhoria. Výstava oboznamuje návštevníkov s rodinnými zvykmi na Záhorí a v Myjave na konci 19. a v prvej polovici 20. storočia súvisiacimi s narodením, svadbou a pohrebom človeka. Pozostáva z 33 bannerov a 15 fotografií nainštalovaných...Čítať ďalej »