HISTÓRIA

DEŇ ČERVENÝCH MAKOV - pozvánka

Trnavský samosprávny kraj, Záhorské osvetové stredisko v Senici, Mesto Senica, Mestské kultúrne stredisko Senica a Slovenský zväz protifašistických bojovníkov OblO Senica vás srdečne pozývajú v piatok 11. novembra 2022 o 11:00 hodine na pietnu spomienku pri príležitosti 104. výročia skončenia prvej svetovej vojny k Pamätníku obetí prvej svetovej vojny na Námestí oslobodenia v Senici a následne...Čítať ďalej »

BIELOKARPATSKÉ IMPRESIE NA KOPANICIACH

S blížiacou sa Pamiatkou zosnulých, sme si 28. októbra pripomenuli aj predkov možno vzdialenejších, možno pre niekoho práve tých najbližších. Vybrali sme sa na kopanice, aby sme sa dozvedeli čo-to zo života „kopaničiarov“. Záhorské osvetové stredisko oslovilo doktora Jiřího Jilíka, českého novinára, publicistu, spisovateľa a folkloristu zaoberajúceho sa Slováckom, aby porozprával...Čítať ďalej »

PREDSTAVENIE KNIHY "ZUBNÉ LEKÁRSTVO V SENICI A NA ZÁHORÍ"

V stredu 8. júna 2022 sa v historických priestoroch Múzea Senica uskutočnilo predstavenie knihy s názvom „Zubné lekárstvo v Senici a na Záhorí“, spojené s prezentáciou miestnej histórie o zubnom lekárstve. Autorkou publikácie je senická zubná lekárka Jana Gašparová. V úvode kultúrneho podujatia sa prihovorila návštevníkom riaditeľka Záhorského osvetového strediska v Senici Ľubica Krištofová, ktorá oboznámila prítomných...Čítať ďalej »

PREZENTÁCIA KNIHY RENÁTY MATÚŠKOVEJ – „Čarovné povesti slovenské“

Vo štvrtok 19. mája 2022 sa v historických priestoroch Múzea Senica uskutočnila prezentácia knihy pre deti a mládež s názvom „Čarovné povesti slovenské“, spojená s besedou. Autorkou publikácie je Renáta Matúšková, ktorá je nielen učiteľkou detí prvého stupňa základnej školy v Skalici, ale je zároveň aj úspešnou spisovateľkou kníh pre deti. Z tvorby určenej pre deti...Čítať ďalej »

ŽIVOT A DIELO DR. IVANA HORVÁTHA

V nedeľu 1. mája 2022 sa vo výstavných priestoroch Záhorského osvetového strediska v Senici konala spomienková slávnosť venovaná advokátovi, diplomatovi, politikovi, spisovateľovi, vedúcemu skupiny protifašistického odboja v Senici, fotografovi, prvému náčelníkovi Fotoklubu Retina – senickému rodákovi JUDr. Ivanovi Horváthovi. Spomienka sa začala príhovorom zástupcu primátora mesta Senica Filipa Lackoviča, ktorý osobitne vyzdvihol osobnosť Ivana Horvátha...Čítať ďalej »