EKOLÓGIA

ODPADÁČIK 2022 - vyhodnotenie

Už tradične sme si do Záhorského osvetového strediska dali priniesť odpad z okresov Senica a Skalica. Ale nie hocijaký! Deti z materských, základných a špeciálnych škôl vytvárali Odpadáčika podľa vlastnej fantázie a schopností. Účasť bola skutočne hojná, zapojilo sa 26 škôl, deti vyrobili spolu asi 170 odpadáčikov. Porota, v zložení Jana Holičová (Technické...Čítať ďalej »

OTVORILI SME VÝSTAVU ZLATÝ POKLAD

ZLATÝ POKLADV utorok, 20. septembra, sa v priestoroch Záhorského osvetového strediska konala vernisáž výstavy s názvom Zlatý poklad – výroba medu kedysi a dnes. Na úvod zaznela tzv. včelárska hymna slovenských včelárov, o hudobný program sa postarali žiaci zo ZUŠ Senica, Matúš Tarkoš a Rastislav Bederka pod vedením pedagogičiek Mgr. Evy Polákovej, DiS. art. a...Čítať ďalej »

VÝROBA MEDU KEDYSI A DNES – PREDNÁŠKY

Vo štvrtok, 29. septembra, sa v Osvetovom stredisku v Senici konalo Prednáškové popoludnie s odborníkmi k projektu Zlatý poklad – výroba medu kedysi a dnes. Peter Suchovský porozprával o histórii včelárstva a o problémoch, s ktorými sa pasujú súčasní včelári, David Turčáni hovoril o tom ako (ne)včeláriť, ako podporiť divé opeľovače a aké otázky si zodpovedať,...Čítať ďalej »

VÝROBA MEDU KEDYSI A DNES – DIELNIČKY

Dnes sa Osvetové stredisko v Senici rozvoňalo včelím voskom a bzučalo to v budove ako v úli. Odštartovali sme medové dielničky v rámci výstavy Zlatý poklad – výroba medu kedysi a dnes. Deti si vyrobili voskový obrúsok, zahrali sa na včely robotnice, dozvedeli sa nové informácie zo života včiel a ochutnali med od včelára...Čítať ďalej »

VÝROBA PRÍRODNEJ KOZMETIKY II. – Čistý domov bez chémie

V sobotu 20. augusta sa uskutočnil druhý a tento rok posledný workshop zo série Výroba prírodnej kozmetiky. Zamerali sme sa na to, ako mať čistý domov bez chemických prostriedkov. Lektorka, Alena Vilímová, účastníkom ukázala, ako sa dá doma jednoducho s pomocou zopár základných surovín vyrobiť sliz na pranie, osviežovač vzduchu, univerzálny čistič,...Čítať ďalej »