ZLATÁ PODKOVA 2014

Rozprávková súťaž.
Maličká obec Drienčany neďaleko Rimavskej Soboty privítala 22. októbra 36 recitátorov z rôznych kútov Slovenska na celoslovenskej súťaži v prednese slovenskej rozprávky Zlatá podkova, zlaté pero, zlatý vlas. Súťaž sa koná každoročne na počesť významného slovenského rozprávkara, ktorý rozprávkové príbehy zozbieral a spísal, Pavla Emanuela Dobšinského. Záhorie na súťaži reprezentovali tri recitátorky zo Základnej umeleckej školy v Senici – Pavlína Praskačová, Daniela Rybnikárová a Izabela Bíliková. S výberom textov a interpretačnou prípravou im pomáhala pedagogička Štefánia Jánošová.

Najmladšia z dievčat – Pavlínka Praskačová, sa predstavila rozprávkou o zakliatej dedine, dedinských klebetniciach tetke Lúpalke a tetke Šúpalke, o vymyselnom Janovi Motovidlovi a jeho píšťalke, ktorá píska obecné klebety. Pavlínka recitovala v Drienčanoch už tretíkrát a vždy sa jej darilo. Veď po tom, čo v rokoch 2012 a 2013 celoslovenskú súťaž Zlatá podkova, zlaté pero, zlatý vlas vyhrala, v tomto roku za vtipnú rozprávku Kristy Bendovej O klebetnej píšťalke získala krásne 2. miesto. O máličko staršia Daniela Rybnikárová s umeleckým prednesom len začína. Jej prvý pokus – rozprávka O veľmi vzácnej lampe, ktorú ukradol šarkan Logopedos, hovorí o tom, že všetko zlé je na niečo dobré a v kráľovstve sa zíde aj jazyčnica. Práve jazyčnica, susedka Šumichrastová, získa späť od šarkana vďaka zvládnutiu ťažkého jazykolamu vzácnu lampu. Hoci Danielka recitátorské skúsenosti len začína zbierať, prednes v najpočetnejšie obsadenej vekovej kategórii jej priniesol 1. miesto a spontánnu detskú radosť. Menej známa, ale krásna rozprávka o láske autorky Dany Podrackej s názvom Polina pohladila dušu divákov i odbornej poroty. Izabela Bíliková si za jej interpretáciu priniesla domov 1. miesto v kategórii najstarších recitátorov.

Drienčany boli pre recitátorky senickej ZUŠ a Záhorie veľmi úspešné – tri recitátorky, tri ocenenia – dve prvé a jedno druhé miesto. Ďakujeme dievčatám a veríme, že aj v budúcom roku, keď si budeme pripomínať 130. výročie smrti autora Prostonárodných slovenských rozprávok Pavla Dobšinského, sa im na celoštátnej súťaži Zlatá podkova, zlaté pero, zlatý vlas podarí obstáť rovnako
dobre.