PREČO SOM NA SVETE RÁD 2015

ZOS-SENICA_PRECO-SOM-NA-SVETE-RAD-2015Už po dvadsiaty krát sa vo výstavných priestoroch Záhorského osvetového strediska v Senici predstavujú autori najlepších výtvarných prác medzinárodnej výtvarnej súťaže žiakov 8. a 9. ročníkov základných škôl a študentov stredných škôl. Do projektu sa počas jeho histórie zapojilo viac ako 20  630 autorov zo Slovenska, ako aj mladí ľudia z Fínska, Talianska, Uzbekistanu, Tadžikistanu, Nórska, Poľska a Malty. Výber týchto prác vo forme putovných výstav reprezentoval myšlienku projektu vo vyše 600  reprízach výstavy  vo všetkých regiónoch Slovenska, ale aj v Maďarsku, Bulharsku, Rakúsku, vo Fínsku, v USA, v Austrálii, v Nórsku, Poľsku, Veľkej Británii, vo Švajčiarsku a ďalších krajinách.

Veľkým úspechom nášho regiónu v tomto jubilejnom ročníku je druhé miesto v kategórii základných škôl, ktoré získal Juraj Rajnoha, žiak Základnej školy, Školská ulica 2, Holíč.

Putovná výstava s príznačným názvom Prečo som na svete rád/rada je výsledkom 20. ročníka medzinárodnej výtvarnej súťaže , v ktorej mladí ľudia vyjadrujú svoje pocity a názory k tak závažnému problému, akým drogy sú. Súťaž vyhlásilo Národné osvetové centrum v Bratislave v spolupráci s regionálnymi osvetovými strediskami. Výstava je súčasťou úsilia zameraného na prevenciu závislostí, na zmenu postojov v správaní sa mladých ľudí. Svojou autentickosťou, citlivosťou a úprimnosťou umeleckej výpovede pomáha mladým ľuďom pochopiť, že „  … život je len jeden a tvoj …“

Výstava je súčasťou systému primárnej prevencie , ktorým kultúrnoosvetové zariadenia svojími špecifickými podmienkami a možnosťami napĺňajú Národný program boja proti drogám a je súčasťou Stratégie prevencie kriminality v podmienkach mesta Senica.