EXKURZIA DO SEV DROPIE

DROPIEVo štvrtok 26. mája sa účastníci aprílovej Ekokonferencie za odmenu zúčastnili exkurzie v Stredisku environmentálnej výchovy Dropie v Zemianskej Olči. Na výlet išli deti z 3. Základnej školy v Senici a zo Spojenej školy v Senici. Privítal nás slnkom zaliaty areál uprostred žitnoostrovskej prírody a dve milé sprievodkyne. Absolvovali sme prehliadku ekocentra s odborným výkladom zameraným na faunu a flóru Dolného Žitného ostrova. Vyskúšali sme si chôdzu naboso po senzomotorickom chodníku, žiaci spoznávali bylinky podľa vône, zvieratá podľa zvukov. Dozvedeli sme sa, prečo sú umelé vlákna vo vtáčích hniezdach skutočne nebezpečné a navštívili sme luxusný hmyzí hotel.

Keďže SEV Dropie pôvodne slúžilo ako záchranná stanica pre dropa veľkého, pracovníčky strediska nám porozprávali o jeho spôsobe života a o tom, kde ho ešte môžeme vidieť vo voľnej prírode. Videli sme aj posledného dropa, ktorý na Slovensku, v tejto záchrannej stanici žil.

Žiaci ocenili hospodárske zvieratá, ktoré mohli pohladkať aj nakŕmiť a, samozrejme, sa s nimi odfotiť. Nakoniec nás čakala výroba „hávedníčkov“ (hmyzích domčekov, pre užitočný hmyz). Keďže sme si z časových dôvodov nestihli pozrieť celý areál ekocentra, určite sa sem veľmi radi vrátime. Ďakujeme za príjemne strávený deň.

Bc. Anna Stromková

FOTOGRAFIE Z PODUJATIA