SENICKÉ ZRKADIELKO ANKY GAMANOVEJ 2019 – pozvánka

SENICKÉ ZRKADIELKO ANKY GAMANOVEJJavisko senického domu kultúry bude po roku opäť patriť deťom, ktoré majú radi divadlo, jeho prostredníctvom rozvíjajú svoj talent, sú odvážni, neboja sa konkurencie. V utorok 12. marca sa tu stretnú členovia piatich detských divadelných súborov z okresov Senica a Skalica na svojej regionálnej súťažnej prehliadke detskej dramatickej tvorivosti. Súčasťou Senického divadielka Anky Gamanovej budú aj rozhovory o divadle medzi tvorcami inscenácií a odbornou porotou na odbornom seminári.

48. ročník súťaže otvorí o 9,00 hod. detský divadelný súbor Bodka zo ZŠ na Vajanského ulici v Skalici s rozprávkou Pavla Dobšinského Drevená krava. Pastier kráv Kubo sa v nej pokúsi rozosmiať princeznú, ktorá sa nechce usmievať. Súbor Dojčanské cicuše pracujúci pri ZUŠ v Šaštíne – Strážach, pobočka Dojč, uvedie v réžii Ivana Fodora príbeh Julie Donaldson Chrumkavka, ktorý vznikol na motívy rozprávky The Gruffalo.
O 10,30 hod. sa na dosky znamenajúce svet postavia pravidelní účastníci Senického zrkadielka Anky Gamanovej – detský divadelný súbor Studnička pôsobiaci pri ZUŠ Dr. J. Blaha v Skalici. Deti vedené režisérkou Janou Kutalovou si pripravili dramatizáciu rozprávky Petra Kaveckého Gerda. V nej malá veľryba príde o svojich najbližších, ale na ceste hľadania pravdy stretne veľa kamarátov a dokáže prekonať samú seba. Humornú scénku o legendárnom Jurajovi Jánošíkovi pripravili žiaci 4. A triedy zo ZŠ na Komenského ulici v Senici. Príbeh o tom, ako by to vyzeralo, keby Jurko žil v dnešnej dobe, s deťmi pripravila režisérka Hana Kalamenová a uvedú ho pod názvom Čo nebolo na skle maľované.
Súťažnú prehliadku uzavrie staršia skupina detí zo súboru Studnička zo ZUŠ Dr. J. Blaha v Skalici. Vybrali si a javiskovo stvárnili tému o mladých spevákoch z americkej kapely Crazy Rebels. Svojím vystúpením chcú poukázať na niekedy dosť ploché a chladné vzťahy amerických, ale aj slovenských mladých ľudí.

O kvalite tohtoročných divadelných inscenácií rozhodne odborná porota, ktorá vyberie najlepšiu z nich na krajskú súťažnú prehliadku detskej dramatickej tvorivosti Trnavského kraja – Senickú divadelnú jar. Príďte podporiť mladých divadelníkov v ich snahe odovzdať zo seba maximum a zabojovať o postup do vyššej súťaže. Záhorské osvetové stredisko v Senici v zriaďovateľskej pôsobnosti Trnavského samosprávneho kraja, Mesto Senica a Mestské kultúrne stredisko v Senici Vás na Senické zrkadielko Anky Gamanovej srdečne pozývajú.

Jaroslava Slezáková