CYRIL GAJDÍK 2016

zos_cyril_gajdik_2016Cyril Gajdík , AFIAP, ASČF

Uznávaný fotograf, nositeľ titulu Autor Svazu českých fotografů, Cyril Gajdík, sa narodil 25. júna 1944 v Ratíškoviciach, kde v súčasnosti aj  žije a tvorí. Povolaním automechanik sa nikdy neživil ako fotograf, avšak fotografovanie, s ktorým získal veľa ocenení až na zahraničnej fotografickej scéne, je pre neho viac ako celoživotná záľuba.

Prvým fotoaparátom Cyrila Gajdíka bola Flexareta Standard, ktorú si kúpil v roku 1968, čím odštartoval svoju fotografickú tvorbu až doposiaľ. O 10 rokov neskôr sa podieľal na založení fotografickej skupiny Kontakt Hodonín, ktorá bola v 80. rokoch zaradená v Čechách medzi najúspešnejšie.

V roku 1982 dokončil štúdium na Inštitúte výtvarnej fotografie v Olomouci a stal sa členom fotoklubu pri Mestskom dome kultúry v Holíči. Štúdium mu ponúklo nový obzor a na ceste, kde sa stretával s novými ľuďmi a príležitosťami, sa pre neho stala prvoradá reportážna fotografia. Nevyhýba sa však ani iným žánrom , ako je napríklad akt, portrét, zátišie či krajina.

Titul Autor Svazu českých fotografů, bol Cyrilovi Gajdíkovi udelený v roku 1989 a prichádzali aj ďalšie významné ocenenia na domácej i zahraničnej pôde. Veľkú radosť mal z Hlavnej ceny na celonárodnej súťaži amatérskej fotografie vo Svitavách v roku 2003. V roku 2008 získal zlatú medailu FIAP za kolekciu čiernobielej fotografie v 25. bienále prestížnej medzinárodnej fotografickej súťaže – Interfotoklub Vsetín, v roku 2012 opäť Interfotoklub Vsetín – zlatú medailu pre fotoklub Kontakt. Na medzinárodnom fotografickom bienále Žena/Woman v Strakoniciach bol v roku 2013 ocenený Zvláštnou cenou a tiež v roku 2015, dvomi cenami, striebornou medailou a čestným uznaním.

Po odchode do dôchodku si zo svojej dielne vybudoval galériu. Vystavuje v nej pre verejnosť nielen svoje fotografie, ale i ďalších, pozvaných, významných fotografov a priateľov. Ako sám hovorí, radšej ako slovami, sa vyjadruje svojimi fotografiami. Vkladá do nich výtvarné vnímanie, zmysel pre humornú situáciu pre okamihy, ktoré sú neopakovateľné a dokážu navodiť čaro dávno minulého. Veľmi ho teší, ak divák vycíti, čo chcel fotografiou vypovedať. Fotografie Cyrila Gajdíka sa objavujú na kalendároch Ratíškovic, tiež sú zastúpené  v zbierke Svazu českých fotografů v Prahe, dokonca i v zbierke FIAP so sídlom v Paríži.

Vystavoval na okresných, krajských, celoštátnych a národných výstavách amatérskej fotografie v Českej republike, ďalej na mnohých fotosalónoch a zahraničných fotovýstavách v Anglicku, Austrálii, Litve, Luxembursku, Maďarsku, Poľsku, Rakúsku, Rusku, Škótsku, Slovensku a Španielsku. Samostatne sa prezentoval na viacerých autorských výstavách. Pracoval ako člen porôt fotografických súťaží a lektor fotografických kurzov. Je člen České federace fotografického umění. Za svoju fotografickú tvorbu získal na súťažných fotovýstavách a medzinárodných fotosalónoch veľa ocenení. Pri príležitosti okrúhleho životného jubilea ho v roku 2014 za jeho prínos pre vývoj fotografie ocenil Český minister kultúry, Daniel Herman.

Cyril Gajdík

Cyril Gajdík

FOTOGRAFIE Z PODUJATIA