AKO VIESŤ ASTRONOMICKÝ KRÚŽOK II. – metodické stretnutie

AKO VIESŤ ASTRONOMICKÝ KRÚŽOKV stredu 9. 10. 2024 sa v Záhorskom osvetovom stredisku v Senici uskutočnilo druhé tohtoročné metodické stretnutie k vedeniu astronomických krúžkov určené najmä pre učiteľov základných škôl a pracovníkov centier voľného času pôsobiacich v okresoch Senica a Skalica s názvom „Ako viesť astronomický krúžok II“.

Druhým z trojice astronomických metodických stretnutí, tematicky zameraným na aktivity pre astronomický krúžok vo forme astronomických fyzikálnych a chemických pokusov a námety na didaktické hry, sprevádzala účastníkov v teoretickej i praktickej časti lektorka Mgr. Petra Štefečková, učiteľka a spoluautorka publikácie pre popularizáciu astronómie.

Počas metodického stretnutia sa prítomní účastníci naučili, ako v zjednodušenej podobe nasimulovať rozpínanie vesmíru a Veľký tresk, a tiež štart rakety, ako si vyrobiť funkčné slnečné hodiny, kedy nastáva pravé poludnie, dozvedeli sa, prečo je nebo modré a naučili sa rozkladať svetlo na spektrum, vyrobili si dúhu, presvedčili sa pokusmi, že voda dokáže „cestovať“, ukázali si, na akom princípe vznikajú dážď i krátery, vysvetlili si, prečo vzniká polárna žiara práve v polárnych oblastiach (v blízkosti pólov), objasnili si, ako „vznikajú“ hviezdy, ukázali si, ako si jednoducho vyrobiť svoju vlastnú hmlovinu, vyrobili si svoju vlastnú galaxiu, preskúšali si svoje astronomické vedomosti prostredníctvom tajničky na zopakovanie vedomostí o slnečnej sústave, zoznámili sa s astronomickými pohybovými aktivitami pre deti v podobe didaktických hier „Obežnice“ a „Vesmírna vojna“, zisťovali, ako je možné, že „balón šťastia“ dokáže stúpať nahor, preverili si svoje znalosti o planétach a ich mesiacoch, zoznámili sa s možnosťami vytvorenia, a aj riešenia „pátračky“ po nočnej oblohe, a napokon si vyskúšali, aké je to „dotknúť“ sa Slnka či inej hviezdy. Na záver metodického stretnutia poinformoval prítomných účastníkov lektor predchádzajúceho a nasledujúceho astronomického metodického stretnutia RNDr. Svetozár Štefeček o najnovších a najbližších mimoriadnych astronomických úkazoch.

Všetci účastníci metodického stretnutia si okrem nových teoretických aj praktických poznatkov o menej známych či netradičných formách aktivít pre astronomický krúžok a námetov na astronomické didaktické hry odniesli aj podrobné metodické materiály a grafické predlohy, a tiež osvedčenie o účasti na tomto vzdelávacom podujatí.

Podujatie organizačne zabezpečili Trnavský samosprávny kraj, Záhorské osvetové stredisko v SeniciMiestna organizácia Slovenského zväzu astronómov v Sobotišti a z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Tretie z trojice astronomických metodických stretnutí s názvom „Ako viesť astronomický krúžok III“ sa uskutoční v utorok 29. 10. 2024 o 15.00 hodine v Záhorskom osvetovom stredisku v Senici a zamerané bude na prácu s astronomickým softvérom – Stellarium, na orientáciu sa v ňom, jeho využitie a na tvorbu slepých máp.

Záväzné prihlášky posielajte na e-mailovú adresu: koprla.miroslav@zupa-tt.sk. Účastnícky poplatok vo výške 5 € (za každý workshop) uhraďte, prosím, v hotovosti priamo na podujatí. Občerstvenie bude zabezpečené. Prineste si so sebou písacie potreby.

Mgr. Miroslav Koprla, PhD.

FOTOGRAFIE Z PODUJATIA