VE SKALICI NA RÍNEČKU 2017- vyhodnotenie

Ve Skalici na rínečku 2017

I v tomto roku zavítali do mesta Skalica mladí folklóristi Trnavského kraja, s cieľom predstaviť výsledky svojho celoročného snaženia na súťažnej prehliadke. Dňa 4. mája sa v skalickom reprezentatívnom Dome kultúry stretli detské folklórne súbory – víťazi regionálnych prehliadok okresov Trnavského kraja, aby so svojimi pásmami súťažili o postup na celoštátnu postupovú súťaž Pod Likavským hradom. Malí tanečníci, speváci a hudobníci z rôznych obcí a miest Trnavského kraja priniesli na javisko kultúrneho stánku starostlivo povyberané klenoty ľudového umenia zo svojho rodiska, či pôsobiska, v pripravených pásmach, zvykoch, piesňach, krojoch, ktoré by radi na večnosť zachovali. Na podujatí, nazvanom Ve Skalici na rínečku, v realizácii Záhorského osvetového strediska v Senici a oddelenia kultúry Mesta Skalica sa v súťažnom zápolení prezentovalo 6 detských folklórnych súborov so 180 účinkujúcimi.
Odborná porota, ktorej predsedala Mgr. art. Mgr. Barbora Morongová, PhD., tanečná pedagogička a etnochoreologička, Mgr. Katarína Babčáková, PhD., tanečná pedagogička a etnochoreologička a etnomuzikológ i hudobný pedagóg Mgr. Michal Noga rozhodla, že na celoštátnu postupovú súťaž a prehliadku detských folklórnych súborov 3. – 4. júna v Likavke s udelením zlatého pásma postúpi DFS Nagy Csali zo Šamorína so súťažným vystúpením Ťažká je tá abeceda. Strieborné pásmo s návrhom na postup získal DFS Skaličánek s vystúpením Hráme sa na svaďbu.
Bronzové pásmo porota udelila DFS Studnička z Borského Mikuláša (Múky, vody, trochu soli), DFS Čerešenka zo Smoleníc (Za našima humny), DFS Rozmarínček z Majcichova (Hej, hej, Kubíčku, stávaj, už je čas) a DFS Važinka zo Šoporne (Vindy, vindy slnko). Víťazovi i všetkým oceneným srdečne blahoželáme.

Viera Juríčková

FOTOGRAFIE Z PODUJATIA


autor: Záhorské osvetové stredisko