Záhorské osvetové stredisko v Senici v spolupráci s Fondom na podporu umenia (FPU) pripravili pokračovanie odborného vzdelávania na tému – Rizikové správanie mládeže a prevencia. Tentokrát bola pozornosť sústredená na problematiku duševného zdravia a nelátkových závislostí. Narastajúce problémy s duševným zdravím, psychické problémy u detí a mládeže, nárast rizikového správania, akými sú šikana a kyberšikana či užívanie návykových látok a pod., túto potrebu len zdôrazňujú.
Medzi najrizikovejšie skupiny v tomto smere patria deti a mládež, a preto sme sa v rámci interaktívnych dielní zamerali na vzdelávacie aktivity cielené na mládež školského veku (základné a stredné školy). Cieľom bolo prispieť k zvýšeniu povedomia o duševnom zdraví, potrebe starostlivosti oň a tiež rozvíjať a podporovať všetky dostupné nástroje a riešenia, ktoré by mohli prispieť k celkovému zlepšeniu situácie. Edukačné workshopy boli tematicky zamerané na viaceré kľúčové témy. Okrem oblasti duševného zdravia a jeho významu, sme sa venovali zásadám psychohygieny, prevencii depresií, úzkostí, poruchám príjmu potravy a nelátkovým závislostiam, ako sú napríklad behaviorálne závislosti ako: oniománia (chorobné nakupovanie), netolizmus (závislosť na tzv. virtuálnych drogách) či vzťahovým závislostiam.
Interaktívne dielne lektorsky viedla doc. PhDr. Mgr. Ingrid Hupková, PhD., ktorá je od roku 2021 členkou Výboru pre primárnu prevenciu Rady vlády SR pre duševné zdravie ako zástupkyňa Ministerstva kultúry SR.
Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.
PhDr. Andrea Rysová, PhD.