LETO S ASTRONÓMIOU

LETO S ASTRONÓMIOUPočas letných prázdnin zorganizovalo Záhorské osvetové stredisko v Senici v spolupráci s MOSZA Sobotište podujatia v rámci „Leta s astronómiou“. Zatmenie Mesiaca patrí k jedným z najpútavejších astronomických udalostí. A práve tohtoročná letná obloha umožnila, že sme boli 27. júla svedkami najdlhšieho zatmenia Mesiaca v tomto storočí. Pri tejto príležitosti sa uskutočnilo prvé letné podujatie pre nadšencov astronómie, ktorí sa zišli v priestoroch hvezdárne v Sobotišti. Prítomní mohli pozorovať nielen spomínané zatmenie Mesiaca pomocou ďalekohľadov, ale boli im predstavené priestory hvezdárne a oboznámili sa s prácou astronómov.

Druhým v poradí bolo podujatie, ktoré sa uskutočnilo 11. augusta a nieslo názov „Pozorovanie Perzeíd a nočnej oblohy“. Pre zúčastnených bola pripravená prednáška o svetelnom smogu s následnou ukážkou, ďalej sa prítomní oboznámili so súhvezdiami a objektmi, ktoré je možné pozorovať na nočnej oblohe. Napokon nasledovalo pozorovanie Perzeíd. Počas oboch letných podujatí sa nezabudlo ani na najmenších záujemcov o astronómiu, pre ktorých boli pripravené tvorivé dielne.

Obe podujatia prebiehali pod vedením lektora RNDr. Svetozára Štefečeka.
Podujatia z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia a realizujú sa s finančnou podporou Trnavského samosprávneho kraja.

Nina Gurínová