Druhá adventná nedeľa v Záhorskom osvetovom stredisku bola venovaná vzácnemu hosťovi a významnému insitnému maliarovi – Jánovi Glózikovi z Kovačice zo Srbska. Jeho jedinečná a rozpoznateľná tvorba zdobí mnohé galérie po celom svete a preto je nám nesmiernym potešením, že jeho obrazy zavítali aj k nám do Senice.
Vernisáž výstavy svojím slávnostným príhovorom otvorila riaditeľka ZOS Mgr. Zuzana Čobrdová. Hosťom sa prihovoril aj evanjelický farár Mgr. Juraj Šefčík pôsobiaci v Hlbokom, ktorý je zároveň dlhoročným priateľom samotného umelca. Od autora sme si vypočuli zaujímavý prejav o svojich umeleckých začiatkoch, o pôsobení v Kovačici i samotných námetoch a tvorbe. O hudobný umelecký zážitok sa postaral študent Základnej umeleckej školy Robert Tekel, ktorý spestril program hrou na akordeón.
Pán Glózik ako predstaviteľ Kovačickej insity má za sebou viac ako 30 samostatných a 60 spoločných výstav ako doma, tak i v zahraničí. Ako nasledovník kovačických predstaviteľov insitného umenia je známy v mnohých kútoch sveta (napr. Francúzsko, Taliansko, Nemecko, Fínsko, Spojené kráľovstvo, Japonsko, Ľudová republika Čína, Kanada a mnohé ďalšie). Získal striebornú plaketu za tvorivosť a propagáciu slovenského insitného umenia v Srbsku, za rozvoj Slovensko – srbských vzťahov v oblasti kultúry a prezentáciu Slovenskej republiky v zahraničí.
Návštevníci vernisáže neskrývali svoje nadšenie a záujem o obrazy bol naozaj veľký! Keďže výstava je predajná a Vianoce sú za dverami, viacerí sa rozhodli urobiť si radosť pod vianočným stromčekom. Pokiaľ vás insitná maľba zaujala a chceli by ste si obrazy pozrieť z blízka, neváhajte! Výstava je vám k dispozícii do 9.1.2026. Tešíme sa na Vás!
Adriána Záškvarová